
- januar – dan brez cigarete
Če je bilo kajenje včasih nekaj imenitnega, to danes sploh ne velja več. Ne izgledate bolj pomembni, bolj samozavestni, bolj drzni, bolj zanimivi, bolj lepi … To postanete in še več dobrega se začne dogajati, ko se kajenju odpoveste. Postanete zelo dober zgled! Še posebej hvaležno pa bo Vaše telo! ZMORETE!
Kajenje ni življenjska nuja. Od njega ne postanemo le odvisni, ampak zasvojeni, zato PRENEHAJTE ZDAJ! Kljub zasvojenosti se da prenehati, telo bo zdržalo to spremembo, le odločiti se morate zanjo.
Kajenje »oziroma raba tobaka škoduje tako rekoč vsakemu organu v človeškem telesu in škodljivo vpliva na zdravje skozi celotno življenje. Je eden od najpomembnejših dejavnikov za razvoj številnih rakavih obolenj, bolezni dihal, bolezni srca in ožilja ter številnih drugih bolezni in zdravstvenih težav. V Sloveniji je tobak med dejavniki tveganja najpomembnejši preprečljivi vzrok smrti. Vsako leto zaradi bolezni povzročenih s kajenjem umre skoraj 3.600 prebivalcev Slovenije ali skoraj 10 vsak dan, od teh jih četrtina umre že pred 60. letom starosti« (NIJZ, kajenje).
Je torej dejavnik tveganja, ki občutno slabša zdravje, ki pa se mu da izogniti. Na voljo je pomoč in opora s strani Zdravstveno vzgojnih centrov v Zdravstvenih domovih, kjer izvajamo skupinske delavnice in individualna svetovanja. Pomoč nudijo tudi preko brezplačne anonimne telefonske številke 080 2777, ki je objavljena na vsaki cigaretni škatlici.
Danes postajajo popularne elektronske cigarete, ki naj bi predstavljale nadomestilo oziroma korak v pomoči do prenehanja kajenja, vendar ni študij, ki bi to potrdile. Tudi elektronske cigarete vsebujejo nikotin, ki je krivec za zasvojenost, poleg tega so zraven še vedno prisotne druge strupene snovi kot v cigareti.
Zaskrbljujoča je uporaba elektronskih cigaret med otroki, mladostniki in mladimi odraslimi, ki je višja kot med starejšimi, saj ima vnos nikotina v tem starostnem obdobju poleg zasvojenosti še druge trajne škodljive učinke na razvijajoče se možgane.
Vdihovanje škodljivih snovi v cigaretnem dimu je več milijonkrat bolj koncentrirano kot sicer v zraku in vsebuje preko 7000 kemičnih strupenih, rakotvornih in dražilnih sestavin v obliki plinov ali delcev, vsaj 60 od njih je rakotvornih.
Vse zainteresirane opustitve kajenja vabimo, da nas kontaktirate na jerca.miklic@zd-radece.si ali nas pokličete na telefon 064-259-622. Prav tako vas vabimo, da obiščete spletno stran ZD Radeče, kjer si pridobite informacije o Programih svetovanja za zdravje Zdravstveno-vzgojnega centra Radeče.
ZDRAVO ŽIVIMO, ZA ZDRAVJE SKRBIMO!