
HIGIENA ROK
Sedaj po epidemiji korona virusa že zelo dobro veste kaj pomeni varovanje zdravja s skrbjo za higieno. Mediji so veliko govorili o umivanju in razkuževanju rok, o tehniki nedotikanja oziroma uporabi zaščitnih rokavic in primerni razdalji do ostalih, ki niso v istem gospodinjstvu kot vi.
Kljub zmanjšanju obolelih za COVID-19 in s tem manjši ogroženosti za ponovno zbolevnostjo za tem virusom, je potrebno še nekaj mesecev zelo paziti in vzdrževati omenjene previdnostne ukrepe, saj brez cepiva prebivalstvo še ni dovolj prekuženo, virus pa se zato tako prilagodi, da ponovno udari.
Zdravstveni delavci zato pozivamo k nadaljnji previdnosti. Naj vam ponovno predstavimo pomen skrbnega umivanja predvsem rok.
Beseda higiena izhaja iz grščine, grška mitološka boginja zdravljenja je bila Higeja. Torej že tisočletja nagovarja, da bomo z vzdrževanjem čistoče bolj zdravi, da bomo s tem zdravje ohranili in krepili.
Čiste roke so zelo pomemben dejavnik pri ohranjanju našega zdravja
Številne bolezni se širijo prav preko kontaminiranih rok, ki so glavni prenašalec mikrobov na različne površine in ljudi. Zato je zelo pomembna higiena rok.
Zakaj umivanje rok?
Na koži rok se, poleg stalno prisotne mikrobne flore, občasno lahko zadržujejo tudi mikroorganizmi, ki pridejo na kožo rok ob stiku z drugimi deli telesa, drugimi osebami ali ob stiku z okoljem. Prav ti mikroorganizmi so največkrat vzrok za različna obolenja. S preprostim ukrepom, kot je temeljito umivanje rok, lahko te mikroorganizme z naših rok odstranimo in tako preprečimo razvoj bolezni.
Kdaj si umivamo roke?
Pogosto si z milom vsaj 20 sekund umivamo roke. Roke si umijemo takoj, ko se umažejo. Posebej skrbno pa si umivamo roke pred, med in po pripravi jedi, še posebej dosledno, če rokujemo s surovim mesom, jajci, morskimi školjkami, svežo neočiščeno zelenjavo ali sadjem; pred jedjo; vsakič preden koga hranimo; pred nego in po negi bolnika v domačem okolju; pred in po oskrbi rane, ureznine, udarnine, ko je koža poškodovana; po menjavi plenic ali po brisanju in umivanju otroka po uporabi stranišča; po smrkanju, kihanju, kašljanju, če smo uporabili robec (če nimamo pri sebi robca, v katerega bi zakašljali ali kihnili, potem to naredimo v rokav in ohranimo roke čiste); po dotikanju živali (tudi hišnih ljubljenčkov, akvarijskih živali) ali živalskih odpadkov; po dotikanju odpadkov, ob prihodu domov itd.
Kako si umivamo roke?
Roke pod tekočo toplo vodo najprej omočimo. Pomembno je, da namilimo in zdrgnemo vse predele rok in po celi površini dlani, hrbtišč, med prsti obeh rok, konice prstov, ne pozabimo palcev, predelov pod nohti ali zapestij. Roki milimo vsaj 20 sekund, tako da namilimo vse predele rok. Z umitih rok temeljito speremo milo in roke dobro osušimo s papirnato brisačo ali s svojo brisačo za roke, ki jo redno menjamo. Posebej, če nismo doma, pipo zapremo s komolcem ali papirjem in ne z umito golo roko.
Veliko ljudi seže po milu s suhimi rokami. Če si pa roki najprej dobro omočimo, odplaknemo kar precejšne število mikroorganizmov s površine rok in miljenje, ki sledi, je bolj učinkovito in postopek umivanja rok v celoti odstrani več mikroorganizmov.
Otroci se učijo s posnemanjem vzorcev odraslih in zelo je pomembno, da svoje otroke postopoma navajamo higienskih navad v času, ko so za vse novosti še zelo motivirani in učljivi. Šele, ko bomo osnovne higienske principe ozavestili in jih tudi vestno izvajali, lahko pričakujemo preskok v pristopu in miselnosti posameznikov do osnovnih, velikokrat enostavnih, a zelo učinkovitih higienskih ukrepov.
Tudi ohranjanje notranjega ravnovesja je izrednega pomena za higieno zdravja. Človek redko pomisli, kaj vse telo dela za nas. Če bi se čez dan čim večkrat tega zavedali in upočasnili tempo, ki nastaja zaradi skrbi, zasvojenosti, nerealnih želja, … bi se morda lažje naučili postati strpni do vsega. Zato vabljeni v delavnice v Zdravstveno vzgojnem centru Radeče, kjer govorimo o zdravi prehrani, gibanju in podpremo psihološke stiske. Morda se vam zdijo tematike izžete in suhoparne, pa vendar je še cel kup zanimivih podatkov, le v vsebine se moramo poglobiti. Kontaktna številka: 064 259 622 (ZVC Radeče), pokličete kadarkoli med delovnim časom. Če ne uspemo odgovoriti, vrnemo klic.