Patronažna služba

Patronažna služba Zdravstvenega doma Radeče predstavlja tisti del zdravstvene dejavnosti, ki omogoča neprekinjeno zdravstveno nego občanov na domu, in sicer od rojstva do pozne starosti.

Obiske na domu izvajamo od ponedeljka do petka, od 7.15 do 14.00 ure ter v soboto od 7.00. do 11. ure.

V patronažni službi izvajamo preventivno zdravstveno obravnavo nosečnic, otročnic, novorojenčkov, dojenčkov. Zdravstveno nego bolnika na domu z delovnim nalogom naroči izbrani osebni zdravnik (lahko tudi nadomestni zdravnik). Pogostnost patronažnih obiskov in trajanje zdravstvene nege praviloma določi patronažna medicinska sestra, v dogovoru z zdravnikom.

Preventivne patronažne obiske vsaka patronažna medicinska sestra načrtuje v okviru zdravstvene zakonodaje in Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, kurativne patronažne obiske pa izvajamo po naročilu zdravnika.

Patronažne sestre:

  • Tadeja Tašker, dipl.m.s.
  • Lidija Pirš, dipl.m.s.
  • Andreja Hiter, dipl.m.s.

Dosegljive smo na:

  • stacionarni telefon: 059367220  od 7.15 - 8.00 in od 14.00 - 14.30 ure
  • mobilni telefon: 031251140, od ponedeljka do petka  od 7.15 - 14.00 ure, soboto od 7.00-11.00 ure
  • elektronski naslov:

 

Vodnik o nosečnosti, porodu in zgodnjem starševstvu:

Pričakujemo dojenčka VSEBINA 4. ponatis 2024 (osnova za e-izdajo in tisk).cdr

Kako naročim obisk patronažne medicinske sestre na domu?

Informacije o patronažni službi dobite pri osebnem zdravniku ali na spletni strani zdravstvenega doma.

Če vaš osebni zdravnik ob vašem obisku v ordinaciji ali ob obisku na domu ugotovi, da potrebujete zdravstveno nego na domu, le-ta izda delovni nalog, ki ga pošlje patronažni sestri, ki vas obišče glede na datum zdravnikove napotitve.

Če je zdravstvena nega na domu nadaljevanje bolnišnične zdravstvene nege, praviloma ob odpustu iz bolnišnice obvestijo tudi patronažno medicinsko sestro, podlaga za obisk patronažne sestre po odpustu  je delovni nalog specialista. Vse negovalne intervencije mora predpisati zdravnik.

V nekaterih primerih bodo vam ali vašim svojcem ob odpustu iz bolnišnice naročili, da sami pokličete patronažno službo in vam dali navodila kar v roke. V takem primeru nato sami obvestite osebnega zdravnika, da ste že doma in se dogovorite za kontrolni pregled in obisk patronažne sestre, v kolikor je to potrebno.

V primeru, da se patronažna medicinska sestra ne oglasi pri vas takrat, kot je bilo dogovorjeno, pokličete sami v patronažno službo v času dosegljivosti, ki je objavljena na spletni strani ali pustite obvestilo na informacijah zdravstvenega doma. V kolikor se vam med enim in drugim obiskom patronažne sestre stanje hudo poslabša, obvestite najprej osebnega zdravnika, nato pa vašo območno patronažno sestro.

V primerih, ko vas obiskujejo drugi zdravstveni sodelavci, lahko le-ti ugotovijo, da potrebujete zdravstveno nego in obvestijo patronažno službo ali osebnega zdravnika.

Patronažna medicinska sestra se lahko oglasi pri  vas tudi za preventivni obisk.

Ob obisku se patronažna medicinska sestra predstavi in identificira s prav za ta namen izdanim dokumentom. Na plastificirani kartici so navedeni naslednji podatki: ime, priimek, fotografija, ustanova, patronažna služba, matična številka.

Patronažno varstvo in nega na domu vključuje:

Preventivne patronažne obiske nosečnic (en obisk v zadnjem trimesečju nosečnosti), otročnic (dva obiska, dva dodatna obiska pri invalidnih in slepih materah), novorojenčka (prvi obisk v 24-ih urah po odpustu iz porodnišnice) in dojenčka (6 obiskov v prvem letu), malega otroka v 2. in 3. letu (Pravilnik za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni).

Preventivne patronažne obiske dvakrat letno v družini bolnika z aktivno tuberkulozo, dva patronažna obiska na leto pri bolniku z mišičnimi, živčno-mišičnimi boleznimi, paraplegijo, tetraplegijo, multiplo sklerozo, cerebralno paralizo, osebah z motnjami v razvoju, invalidih in kronično bolnih osebah ter osebah, ki so stare več kot 65 let in so osamele in socialno ogrožene (Pravilnik za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni).

Zdravstveno nego in oskrbo pacienta na domu z delovnim nalogom naroči izbrani osebni zdravnik (lahko nadomestni zdravnik).

V okviru svojega dela z namenom čim boljše oskrbe pacienta koordinira delo s službami:

  • najpogosteje tesno sodeluje z izbranim osebnim zdravnikom na način priprave diagnostično – terapevtskega programa, spremljanja stanja pacienta, razmer v družini in sodelovanja oz. urejanja dodatka za pomoč in postrežbo ter pri drugih postopkih, kjer je potrebno sodelovanje,
  • z izbranim osebnim zdravnikom ter po potrebi drugimi zdravstvenimi delavci in sodelavci pri planiranju in izvedbi preventivnega zdravstvenega varstva pacientov,
  • s službami na drugih ravneh zdravstvene dejavnosti (povezanost s službo zdravstvene nege v bolnišnicah, porodnišnicah...).
  • z drugimi službami in organizacijami izven zdravstvenega doma, ki lahko nudijo pomoč pacientu (Center za pomoč na domu, Rdeči križ, Karitas, Center za socialno delo, lokalna skupnost, materinski dom, varna hiša, dom za brezdomce, domovi starejših občanov...).

 

Delo patronažne medicinske sestre je raznoliko, strokovno zelo zahtevno in zahteva celega človeka, ki rad opravlja svoje delo. V našem patronažnem varstvu ga opravljamo z velikim veseljem in predanostjo.

 

 
TOP Preskoči na osrednjo vsebino